Akciğer Kanseri Nedenleri ve Sıklığı

Akciğer Kanseri Nedenleri ve Sıklığı

Akciğer Kanseri Nedenleri ve Sıklığı konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Ülkemizde erkeklerde en sık, kadınlarda ise 5’inci sırada görülen kanser tipidir. Erkeklerde tüm kanserleri yüzde 21, kadınlarda ise yüzde 5’ ini oluşturmaktadır. Ülkemizde yaşa standardize insidans hızı erkeklerde 100 binde 60.4, kadınlarda ise 100 binde 9.3 olduğu bildirilmiştir. Türkiye’de ortalama 29 bin 314 yeni akciğer kanseri ortaya çıktığı hesaplanmış. Yüzde 80.7’ si küçük hücreli akciğer kanseri, yüzde 16.4’ ü küçük hücreli akciğer kanseri, ve yüzde 2,9 u ise diğer alt tiplerdir.

Ülkemizde ve dünyada sıklığı giderek artmaktadır bu artışa etki eden en önemli faktörler, sigara tüketiminin artması, sigaar başlama yaşının düşmesi, endüstriyel ve çevresel faktörlerine maruziyetin artması, yaşlı nüfusun toplumdaki yüzdesinin artmasıdır. Bu nedenle akciğer kanserini önlemede yapılması gereken sigara ile mücadeledir.

Sigara akciğer kanseri gelişiminden yüzde 85-90 oranında sorumludur (30 kat risk artar içmeyene göre; süresi, başlama yaşı, içilen sigara tipi, günlük sayı), sigara bırakıldıktan sonra 15-20 yıl içinde akciğer kanseri gelişme riski sigara içmeyen kişilere yakın düzeye inmektedir.

Pasif sigara içiciliği de akciğer kanseri riskin 2 kat artırmaktadır.

Sigara dumanında 4 bin tane kimyasal madde bulunmaktadır, bunlardan en az 50 tanesinin karsinojen olduğu bildirilmiştir.

Akciğer Kanseri Nedenleri ve Sıklığı hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.