Torasik Outlet Sendromunda Tedavi Yöntemleri

Torasik Outlet Sendromunda Tedavi Yöntemleri

Torasik Outlet Sendromunda Tedavi Yöntemleri konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.Torasik Outlet Sendromunda Tedavi Yöntemleri

Nörojenik tosta her zaman fizik tedavi seçeneği ilk tercihtir. Fizik tedavi ile iyileşemeyen ve radyolojik olarak ispatlı bir TOS nedeni varsa (Servikal kot gibi) cerrahi tedavi yapılır. Hastalar burada doğru bilgilendirilmelidir.

Damarsal TOS nedenlerinde çoğunlukla anatomik bir patoloji vardır özellikle Arteryel TOS da ilk planda cerrahi tedavi düşünülür.

Venöz  (Toplardamar) TOS’da öncelikle anatomik bir patoloji yoksa kan sulandırıcılar ve bu kişiler aktif spor yapan gençler olduğu için istirahat önerilir. Cerrahi tedavi anatomik bir patoloji varsa önerilir. Spor sonrası kola giden toplar damar tıkanıklığına Efor trombozu (Paget-Scroetter sendromu da) denir.

“Cerrahi tedavi deneyimli ellerde yapılmalıdır.  Köprücük kemiği üstünden ve koltuk altı seviyesinden yaklaşımlarla damar ve sinire bası yapan yapıların baskısı giderilir. 3 – 4 gün hasta yatışı sonrasında hasta taburcu edilir.”

Torasik Outlet Sendromunda Tedavi Yöntemleri hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.