Plevral Efüzyon Nedir? Göğüs Kafesinde Sıvı Birikimi Nasıl Oluşur?

Plevral Efüzyon Nedir? Göğüs Kafesinde Sıvı Birikimi Nasıl Oluşur?

Plevral Efüzyon Nedir? Göğüs Kafesinde Sıvı Birikimi Nasıl Oluşur? konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.Plevral Efüzyon Nedir? Göğüs Kafesinde Sıvı Birikimi Nasıl Oluşur?

Plevra, akciğer üzerini örten visseral plevra ve göğüs kafesinin iç yüzünü saran pariyetal plevra olarak ikiye ayrılır mediasten dediğimiz anatomik alanda birleşirler. Akciğer dış yüzünü ve göğüs duvarı iç yüzünü saran bu zarlar arasında kalan boşlukta su birikmesine plevral efüzyon (göğüs kafesi içinde sıvı birikimi) denir.

PLEVRAL BOŞLUKTA NEDEN SIVI BİRİKİR?

Normalde, bu iki zar arasında çok az (yaklaşık 10-15 ml) sıvı bulunur. Bu sıvı belirli bir denge halinde üretilir ve drene olur. Ancak plevra yaprakları arasında 24 saat içinde gerçekleşen 5-10 lt hacmindeki bir sıvı döngüsü olmaktadır. Birçok akciğer veya akciğer dışı hastalığa bağlı olarak, ya sıvının salgılanmasının artması veya geri emiliminin azalmasına bağlı olarak bu zarlar arasında sıvı miktarı artar ve plevral efüzyon (plörezi) denilen tablo oluşur.

Plevral Efüzyon Nedir? Göğüs Kafesinde Sıvı Birikimi Nasıl Oluşur? hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.