El Terlemesi

El Terlemesi

El Terlemesi konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Elin ve avuçların terleme sebepleri oldukça farklı sebeplerden olabilir. El terlemesine sebep olabilecek başlıca nedenlerden bir kaçını lenf sistemi ya da stres bozuklukları şeklinde sayabiliriz. Tabi aşırı terleme sadece el ve avuç içinde olabileceği gibi aynı zamanda ayaklar, yüz ve koltuk altı gibi bölgelerde de görülebilmektedir.

Aşırı terleme dediğimiz avuç içi ve koltuk altı terlemeleri hayatımızı, sosyal yaşamımızı, psikolojik durumumuzu ya da iş hayatımızı olumsuz etkileyecek safhada ise bu durumu aşırı el terlemesi hastalığı ya da palmar hiperhidoz, koltuk altı terlemesini de aksiller hiperhidrozis olarak adlandırırız.

Genelde toplumun %2 veya %3’ünde aşırı terleme görülebilir. Erkek ve kadınlarda aynı oranda görülür. Bu hastalığın genetik ya da ırsi olma ihtimali yüksektir. Mevsimsel bir durum olmadığı için hemen hemen her mevsimde karşılaşılabilecek hastalıklardan sayılır. Ancak tabiki sıcak zamanlarda görülme olasılığı diğer mevsimlere göre artacaktır.

Aşırı terleme dediğimiz palmar hiperhidozun görülme sebebini başka bir hastalığa bağlamak yanlış olabilir. Ter bezlerinin yapıları ve büyüklüğü normal olmasına rağmen aşırı terleme sorunu yaşanabilmektedir. Fakat ellerde terleme görülme nedeni genellikle sempatik sistemin aşırı duyarlı ve fazla çalışmasıdır. Sempatik sistem gereksiz çalıştığı için aşırı ter üretimi gerçekleşmektedir. Bu yüzden heyecan, stres gibi psikolojik durumlar terlemenin tetikleyicisi olabilir.

Terlemeyi kontrol altına alabilmek için özellikle bazı gıdaların faydalı olduğu bilinmektedir. Magnezyum ve B vitamini zengini gıdalar tüketmek terlemeyi kontrol altına alabilir. Çünkü B vitamini vücudun aşırı ısınmasını engelleyici özelliktedir. Tavuk, tam tahıllı besinler, yeşil sebze ve balık gibi yiyecekler B vitamini açısından zenginlerdir. Magnezyum da ter bezlerinin aşırı duyarlı çalışmasını önleyicidir. Aynı şekilde magnezyum için de muz, badem, kaju, ceviz, kepekli tahıl ve yeşil yapraklı sebzeleri tüketebilirsiniz.

El terlemesinin değişik tedavileri vardır (Botox, iyontoferez, antipsikotik ilaçlar,kremler ) ancak bu tedaviler geçici dir. El terlemsinin kesin tedavisi Endoskopik Torakal Sempatektomidir(ETS). Kısa süren ameliyat ile bu sorun ortadan kalkmaktadır.

El Terlemesi hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.