Akciğer Kanserinde Minimal İnvaziv Uygulanan Ameliyatlar

Akciğer Kanserinde Minimal İnvaziv Uygulanan Ameliyatlar

Akciğer Kanserinde Minimal İnvaziv Uygulanan Ameliyatlar konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

A) AKCİĞER KANSERİNDE VİDEO YARDIMLI (VATS) AMELİYATLAR NASIL – NE ZAMAN YAPILIR?

Günümüzde Evre 1 (erken evre) akciğer kanserinde hasta açısından herhangi bir olumsuz durum yoksa ve onkolojik açıdan yeterli bir cerrahi uygulanabilecekse VATS ile rezeksiyon öncelikle yapılmalıdır.

VATS NEDİR ? Dört veya tek küçük kesi ile cerrahın elinin göğüs kafesine girmeden özel alteler ile kamera yardımı ile yapılan ameliyat yöntemidir

VATS ile akciğer kanseri ameliyatlarından wedge rezeksiyon, segmentektomi, lobektomi , sleeve lobektomi , genişletilmiş rezeksiyonlar ve pnömonektomi yapılmaktadır.

VATS avantajları nelerdir?

  • Ameliyat sonrası ağrı daha az olmakta
  • Hastanede kalış süresi azalmakta -Tecrübeli ellerde yapılması açık ameliyat ile arasında onkolojik tedavi açısından fark olmaması
  • Ameliyat sonrası komplikasyonların az olmasıdır.

B) B)AKCİĞER KANSERİNDE ROBOTİK AMELİYATLAR ?

Son yıllarda tüm cerrahi branşlarda olduğu gibi göğüs cerrahisinde de minimal invaziv yöntemler tercih edilmektedir. Bunlar Videotorakoskopik ve Robotik ameliyatlardır.

Robotik ameliyatın avantajları nelerdir?

  • Cerraha torakoskopik aletlerin sağlayamadığı serbestlik derecesinde ve el bileğinden daha avantajlı deneyim sağlaması
  • El titremelerinin önüne geçmesi
  • Görüntü 3 boyutlu olduğu için cerraha alan derinliği sağlar

Onkolojik prensiplerden ödün vermeden her iki minimal invaziv yöntemle ameliyat tecrübeli ellerde yapılmasında yarar vardır.

Akciğer Kanserinde Minimal İnvaziv Uygulanan Ameliyatlar hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.