17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü

17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü

17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Her yıl onyedi kasımda insanların dikkatini akciğer kanseri riskine çekmek için “17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü” olarak kutlanmaktadır. Akciğer kanserinin ne denli yaygın bir hastalık olduğunu, özelliklerini ve teşhis sonrası tedavi yöntemlerinin daha iyi anlatılması ve daha fazla kişiye ulaşılabilmesi için, dünyanın çeşitli yerlerinde etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinliklerde akciğer kanserine yol açan etkenler, akciğerlerimize olumsuz etki eden maddeler ve tedavi süreci halkın anlayabileceği şekilde anlatılmaya çalışılır.

Bugün şeşitli sempozyumi toplantı ya da söyleşilerde konuşan uzmanlar akciğer kanserinde gelinen noktayı ve akciğer kanserindeki bu korkutan tabloyu açıkça ortaya koymaya gayret ederler. Son on yılda akciğer kanseri tedavisinde kullanılan onkoloji ilaçlarının tüketiminin %8’lerden %11 lere çıkmış olması işin ciddiyetini açıkça ortaya koymaktadır. Aynı şekilde akciğer kanseri cerrahisi alanının savaş açtığı sigara tüketimi ve sanayi ile birlikte ortaya çıkan hava kirliliğinin de akciğerlerimize olan olumsuz etkisi de yatsınamaz bir olgudur.

Bu bağlamda 17 kasım dünya akciğer kanseri günü olarak kutlanan bu günde koruyucu tıp ve erken teşhisin önemi de üstüne basa basa anlatılması gereken konulardan biri olarak kabul edilmektedir.

Akciğer kanserinin görülme risklerinin arttığı şu dönemde, 17 kasım dünya akciğer kanseri günü hazırlanan etkinliklerin akciğer kanseriyle mücadelede çok önemli bir yeri var. Çeşitli sağlık kuruluşları, dernekler, devlet kurumları ve akciğer kanseriyle mücadele eden herkesin toplumu bilinçlendirme adına ortaya koydukları bu çaba takdire şayan bir davranış olarak görülmelidir.

Bu çabaların daha etkili olabilmesi ve akciğer kanseriyle mücadele bilincinin daha geniş kitlelere yayılabilmesi için hastanelerin kendi bünyelerinde ekipler kurup akciğer kanseri konusundaki çalışmaları organize etmeleri ve insanların akciğer kanserine olan ilgisinin arttırılması yerinde olacaktır.

17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.