Akciğer Kanseri ve Tedavisi
Akciğer Kanseri Cerrahisi Hastanesi

Kolan International Hospital

Akciğer Kanseri Cerrahisi Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma
09:00 - 18:00

RANDEVU 0(212) 222 0888

AKCİĞER KANSERİ

TEŞHİSİ

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

VİDEOLAR

BASINDA BİZ

SORU SOR

ONLINE RANDEVU

İLETİŞİM

ARAMA YAPIN

Akciğer Kanseri Hakkında Doktora Soru Sor

EN ÇOK OKUNANLAR

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Zarı Yapıştırma İşlemi

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri
Poland Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Poland Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer Kanseri Tedavi Yöntemleri

Asbest Mezotelyomaya Sebep Oluyor

Basında Biz

Bu yazıyı paylaş

Asbest Mezotelyomaya Sebep Oluyor konusunda yazılan bu yazı akciğer kanser cerrahisi alanında uzman Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından kaleme alınmış ve bilgi amaçlı paylaşılmıştır.

Dünyada ve Türkiye'de görülen ve önümüzdeki son yirmi yılda artış beklenen Mezotelyoma, akciğer zarı kanseri olarak tabir edilir. Çok nadiren iyi huylu Mezotelyoma olsa da kötü huylu akciğer zarı kanseri olarak bilinen Malign Plevral Mezotelyoma (MPM) Asbest maruziyeti ile ortaya çıkan bir hastalıktır. En belirgin şikayeti nefes darlığı ve göğüs ağrısı olan Mezotelyoma omuz ağrısı, öksürük, kilo kaybı, ateş ve ses kısıklığı gibi belirtiler de veriyor.

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan, ”Mezotelyoma çevresel faktörlerle direkt ilgili bir rahatsızlıktır. MPM etiyolojisinde bilinen iki önemli neden asbest veya erionit lifleriyle temastır. Bu liflerin solunmasıyla hastalık gelişir. MPM tanısı almış olguların yüzde 70-90'ında asbest teması olduğu bildirilmektedir. Liflerin uzunluğu arttıkça ve eni azaldıkça kanserojen etkisi artar, yani ince ve uzun liflerin kansere dönüşme ihtimalleri daha güçlüdür. Erionit lifleri Fibröz bir yapı özelliğine sahip olup asbest liflerine göre çok daha güçlü karsinojendir. Bazı araştırmalarda mezotelyoma dokuları içinde Simian 40 virüsü (SV 40) gösterilmiştir. Ancak ülkemizde bu virüs gösterilememiştir. Lifsi yapıda olan asbestin, ısı ve strese yüksek dayanıklılık gücü nedeniyle uzun yıllar çok sayıda iş kolunda ana madde olarak kullanılmıştır. Tersane, tekstil, fren balatası, izolasyon maddeleri, çatı kaplama maddeleri, yanmaz maddeler ve gaz maskesi imalatında çalışan işçilerde asbest maruziyeti söz konusudur. Bu iş kolunda çalışanlarda asbest teması ile ilgili sağlık sorunlarında asbest lifleri temel rolü oynar. Asbest çalışanların kıyafetlerinin ellenmesi yoluyla aile üyeleri belirgin olarak asbeste maruz kalabilirler (Meslek dışı). Bunun dışında kırsal alanda, ak toprağın içinde bulunan kimyasallar da asbest etkisi oluşturur. Uzun yıllar ülkemizin kırsal alanda yaşayanlar bu ak toprağı, ısı ve su yalıtımı amacıyla evlerin çatısında, duvarlarında ve hayvan barınaklarında yaygın olarak kullanmışlar. MPM işe ilk girmeyle başlayan mesleksel temastan genellikle 20-40 yıl sonra ortaya çıkar. MPM'nin genel olarak 50-70 yaş aralığında saptanır. Asbest veya erionite bağlı çevresel temas kırsal alanda doğumla başlar. Asbeste bağlı MPM hastalığın saptandığı yaş ülkemizde 50-55 yaş civarındadır. Erionit ile temaslı MPM olgularında ortalama yaş 40-50 yıl yaş aralığı arasındadır” dedi.

https://www.haberturk.com/asbest-maruziyeti-kotu-huylu-akciger-zari-kanserinin-en-buyuk-nedeni-2291557

https://www.iha.com.tr/istanbul-haberleri/asbest-en-tehlikeli-kanserlerden-mezotelyomaya-neden-oluyor-2212488/

Asbest Mezotelyomaya Sebep Oluyor hakkındaki bu yazı akciğer kanseri cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan tarafından yazılmıştır. Kaynak belirtmeden kopyalanamaz.

Bir önceki Göğüs Duvarı Bozukluğu Sosyalleşmeye Engel Oluyor başlıklı yazımızda yer alan basında biz hakkındaki bilgiler ilginizi çekebilir.

Bu yazıyı paylaş

YORUM YAPIN


Basında Biz Hakkında Diğer Yazılar

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

HEMEN ULAŞIN

Akciğer Kanseri Tedavisi İletişim BilgileriDoç Dr. Özkan Demirhan
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

Kaptanpaşa Mahallesi, Darülaceze Cd. No: 14 Okmeydanı-Şişli / İSTANBUL

0(212) 222 0888-2001
0(532) 348 3103

RSS - Site Haritası - Mobil Site
continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental continental